Boccia-pravidla

25.06.2010 09:20

Stručná pravidla

 

Počet hráčů

Tato hra je určena pro jednotlivce, páry nebo týmy. Jednotlivci = 1 proti 1 hráči, pár = 2 proti 2 hráčům a tým = 3 proti 3 hráčům.

 

Míčky

Pro hru je potřeba vždy 13 míčků. 6 červených míčků pro jednoho hráče (pár, tým) + 6 modrých míčků pro druhého hráče (pár, tým) + 1 bílá koule - Jack.


 

 

 

Hra

Smyslem hry je umístit co nejvíce míčků své barvy (červené nebo modré) blíže bílému míčku tzv. Jackovi, nežli je nejbližší míček soupeře. Celá hra je rozdělena do čtyř samostatných směn (v případě týmů do šesti směn). Každá směna začíná vhozením Jacka do Hracího pole 8 (za označenou výseč). Hráč který vhodil Jacka se snaží dalším míčkem své barvy přiblížit co nejblíže Jackovi. Poté hraje soupeř. O dalším pořadí hodů rozhoduje to, který z hráčů (párů, týmů) má svůj míček dále od Jacka. Vzdálenější hráč (pár, tým) postupně hází tak dlouho, dokud nezmění stav ve svůj prospěch (není jednou ze svých míčků blíže Jackovi), nebo pokud hráči (páru, týmu) dojdou míčky (pak dohazuje své míčky hráč (pár, tým) druhý). Na konci každé směny se počítají body: kolik míčků má blíže vítězný hráč (pár, tým), než je nejbližší míček soupeře, tolik hráč (pár, tým) ve směně získá bodů. Body z jednotlivých směn se sčítají a celkově vítězí hráč (pár, tým), který během čtyř směn (v případě týmů šesti směn) nasbírá více bodů. O tom, který hráč v týmu (páru) bude házet rozhoduje kapitán týmu (páru).

 

 

 

Rozmístění hráčů a míčků

Týmy: 1 + 3 + 5 Box je územím prvního týmu. 2 + 4 + 6 Box je územím druhého týmu. Na každý Box připadají dva míčky daného týmu. Jack (bílý míček) je postupně (při každé další směně) předáván z prvního Boxu až do 6 Boxu (poslední směna ze šesti).
Páry: 2 + 4 Box je územím prvního páru. 3 + 5 Box je územím druhého páru. Na každý Box připadají tři míčky daného páru. Jack (bílý míček) je postupně (při každé další směně) předáván z druhého Boxu až do 5 Boxu (poslední směna ze čtyř).
Jednotlivci: 3 Box je územím prvního hráče. 4 Box je územím druhého hráče. Na každý Box připadá šest míčků daného hráče. Jack (bílý míček) je postupně (při každé další směně) předáván z třetího Boxu do 4 Boxu a naopak (každý hráč má dvě ze čtyř směn Jacka).

 

Neplatné míčky

Jack musí být uvnitř Pole 8, pokud je při zahájení směny hozen před výseč (do pole 7) nebo zcela mimo Hrací pole, pak je hod neplatný a Jacka vhazuje protihráč následujícího Boxu (v případě, nepodařeného hodu z Boxu 6 v případě týmů, hází hráč z Boxu 1). Pokud je Jack vystřelen mimo Hrací pole během hry, je dán na Střed, přičemž se poloha ostatních (jich vhozených) koulí nemění. Barevné koule jsou platné pouze v Hracím poli 7 + 8, mimo tato pole jsou koule již neplatné = "Out" a hráči (páru, týmu) jsou do konce hrané směny odebrány.

 

 

 

Herní divize

Existuje celkem sedm herních divizí. Všechny divize mohou být hrány soutežícími obojího pohlaví (smíšené). Tyto divize jsou:
Jednotlivci BC 1
Jednotlivci BC 2
Jednotlivci BC 3
Jednotlivci BC 4
Páry – pro hráče třídy BC 3
Páry – pro hráče třídy BC 4
Týmy – pro hráče třídy BC 1 a BC 2

Jednotlivci BC 1 – V této divizi souteží hráči zařazení v rámci klasifikace CP-ISRA jako CP1 nebo CP2 (hráč nohou). Hráčům smí asistovat jeden sportovní asistent, který musí setrvat ve vymezeném prostoru za odhodovým boxem. Tito asistenti vykonávají úkony jako:
- seřízení nebo stabilizace hracího vozíku
- podání míče hráči
- uválení míče (získání požadovaného tvaru)

 

 

Zpět

Kontakt

MOTÝL, z.ú.
Žlutická 2
Plzeň
323 00

+420 774 855 133

č.ú.: 733204369/0800

motylos.rajce.idnes.cz/

© 2013 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode