Týden rané péče

07.11.2013 10:18

…Víte, kdo a jak může pomoci rodiči, kterému se narodí dítě s postižením?                              

…Víte, co je raná péče?

…A víte, kolik má profesionálních pracovišť v ČR?

…Myslíte, že děti s postižením mají vyrůstat v ústavech?     

 

 

Tisková zpráva                                                                                                                                              Praha 14. října 2013

„Domov je doma“! V listopadu se chystá opět kampaň TÝDEN RANÉ PÉČE® 2013

Kdo a jak pomáhá rodinám, které vychovávají doma dítě s postižením?  A jak se přidat?  To se dozví veřejnost během kampaně Týden rané péče. Již po šesté se spojí pracoviště sociální služby raná péče při pořádání osvětové kampaně.

„…Náš Honzík obohatil nejen nás, ale probudil to nejlepší v lidech v našem okolí. V našem malém pohraničním městečku přátelé a známí uspořádali několik sbírek k tomu, abychom mohli zlepšit jeho životní podmínky.“ (výpověď maminky Honzíka, Naše cesta, SPRP 2012).

Heslo Raná péče je spolupráce! dává charakter kampani i jednotlivým akcím. Ke spolupráci se již přihlásilo 19 pracovišť rané péče z různých regionů, podporující děti s různým postižením. 

Celkem je v České republice 46 pracovišť s registrovanou službou raná péče, 43 je nestátních, 2 jsou obecní a 1 je zřizováno MPSV. Dohromady nabízí služby s kapacitou pro 1995 rodin dětí s postižením do 7mi let.

Pracovnice sociální služby jezdí na konzultace s rodiči k nim domů, do jejich přirozeného prostředí. Společnost pro ranou péči provozující střediska pro rodiny dětí zrakovým postižením poskytla např. v loňském roce 1688 konzultací rodičům v jejich domácnostech, 1438 telefonických konzultací a 5500 výpůjček knih, hraček, filmů a speciálních pomůcek. Federace rodičů a přátel sluchově postižených provozující ranou péči pro rodiny dětí se sluchovým postižením uskutečnila 1016 konzultací v domácím prostředí, 632 telefonických konzultací a 858 písemných doporučení na území celé ČR (Výroční zprávy).

„Pro nás bylo výborné, že jste jezdili sem domů…Také jsem měla plno otázek, které se mi s vaší pomocí začaly odkrývat…Na území nemocnice jsem se bála zeptat, aby nám nenašli novou diagnózu. (výpověď maminky Jáchyma, Naše cesta, SPRP 2012)

Pro dítě s postižením je nejlepší, když v jeho zájmu spolupracují nejen odborníci (sociální služby, lékaři, učitelé, rehabilitační pracovnice…), ale i rodina, sousedé, kamarádi či dobrovolníci.

Jak se může přidat každý z nás – to je téma letošního, v pořadí již šestého ročníku kampaně Týden rané péče.

Kampaň proběhne v médiích, v rámci výstav, koncertů, zážitkových programů, dní otevřených dveří, on-line poradenství, seminářů pro studenty, dobrovolníky i širokou veřejnost

od pondělí 25. listopadu do neděle 1. prosince.

„Spolupracujeme již tradičně nejen střediska rané péče mezi sebou, ale přidávají se k nám i dobrovolníci, studenti, sponzoři, významné osobnosti, herci a vědci. V minulosti se ke kampani přidala mateřská centra, porodnice, divadla, internetové servery, vydavatelství… To nás těší a je to dobrá zpráva rodinám: pokud se rozhodnou vychovávat dítě doma, nezůstanou bez pomoci…“ říká předsedkyně Společnosti pro ranou péči Pavla Matyášová.

Společnost pro ranou péči, Klimentská 2, Praha 1, 110 00, 777 235 630, 224 826 658, centrum@ranapece.cz                                                                                                                          

 

 

Zpět

Kontakt

MOTÝL, z.ú.
Žlutická 2
Plzeň
323 00

+420 774 855 133

č.ú.: 733204369/0800

motylos.rajce.idnes.cz/

© 2013 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode